Wr鵵   forum, porady, projekty, pomys造 > Twoje cztery k徠y - dom, mieszkanie > Wyko鎍zenie domu, remont mieszkania > Schody

Odpowiedz

Narz璠zia w徠ku Wygl康

stare 05-17-2010, 14:08   #1
Wera_nika
Administrator

Post闚: 994
Domy郵nie Schody proste czy kr璚one?
Cz瘰to zastanawiacie si co wybra? Teraz macie dylemat - schody kr璚one czy mo瞠 proste? Zastan闚cie si dwa razy zanim podejmiecie ostateczn decyzj. Schody bowiem b璠 s逝篡 Wam przez kolejnych kilkana軼ie lat.

Dzi pr鏂z funkcjonalno軼i liczy si przede wszystkim dekoracyjny wygl康. Tak jest ze wszystkim - tak瞠 ze schodami w domu. Oczywi軼ie nale篡 pami皻a o wygodzie u篡tkowania oraz bezpiecze雟twie, ale liczy si estetyka. A co jak co, ale schody mog zdecydowanie pozytywnie wp造n望 na atmosfer oraz wygl康 danego wn皻rza.

O schodach nale篡 my郵e ju na etapie budowy projektowania domu. Trzeba uwzgl璠ni nie tylko ich miejsce, ale wzi望 pod uwag tak瞠 rozmiar. Oczywi軼ie najwi璚ej trudno軼i przysparzaj schody 陰cz帷e parter z pi皻rem. Te na strych zazwyczaj s dyskretnie wysuwane, prowadz帷e do piwnicy natomiast nie musz by zn闚 tak dekoracyjne.

Schody proste sprawdzaj si w豉軼iwie w ka盥ym wn皻rzu. Mog przybiera r騜ne kszta速y i formy. Pr鏂z jednobiegowych mo積a zastanowi si tak瞠 nad zabiegowymi.

Schody kr璚one s zazwyczaj alternatywa dla zabiegowych, kiedy na te nie ma wystarczaj帷o du穎 miejsca. Pr鏂z tego, 瞠 豉twiej je zamontowa kiedy w gr wchodzi mniejsza przestrze, nale篡 mie na uwadze tak瞠 ich wizualn atrakcyjno嗆. S one bowiem zdecydowanie bardziej dekoracyjne ni schody proste.

Na jakie schody Wy by軼ie si zdecydowali? A mo瞠 ju si zdecydowali軼ie? Polecacie proste czy kr璚one - i dlaczego?
Wera_nika jest nieaktywny   Odpowied z Cytatem
stare 05-18-2010, 12:34   #2
DarkMan
Member

Post闚: 64
Domy郵nie
Ja tam jestem zwolennikiem prostoty. 畝dne kr璚one schody mnie nie ruszaj. Uwa瘸m, 瞠 to strata pieni璠zy. Nie rozumiem zachwytu ludzi czym takim.
DarkMan jest nieaktywny   Odpowied z Cytatem
stare 05-31-2010, 15:05   #3
domoklik
Junior Member

Post闚: 8
Domy郵nie
R闚nie jestem zwolennikiem prostoty. Nawet w nowoczesnych wn皻rzach proste schody prezentuj si najlepiej.

Nie przychodzi mi do g這wy miejsce, gdzie schody kr璚one mog造 by wygl康a lepiej.
domoklik jest nieaktywny   Odpowied z Cytatem
stare 06-01-2010, 13:41   #4
Wera_nika
Administrator

Domy郵nie
Ka盥emu co innego si podoba. Jedne i drugie maj swoich zwolennik闚.
stare 06-18-2010, 09:34   #5
Rafa陶
Guest

Post闚: n/a
Domy郵nie
Cytat:
Napisa Wera_nika Zobacz post
Ka盥emu co innego si podoba. Jedne i drugie maj swoich zwolennik闚.
Dok豉dnie tak jak piszesz. Najwa積iejsze 瞠by wybrane rozwi您anie pasowa這 do wn皻rza. Sam mam schody kr璚one na s逝pie centralnym i zdaj sobie spraw z ogranicze jakie to niesie. Np. kanapy na pi皻ro nie wnios po schodach. Z drugiej strony zajmuj ma這 miejsca i pi瘯nie si prezentuj. Przewidywa貫m ju takie schody na etapie budowy wi璚 specjalnie zostawi貫m du篡 otw鏎 o 鈔ednicy 220 cm. Przy takiej 鈔ednicy schody s wygodne i nawet dwie osoby sie swobodnie min.

Zreszt sami mo瞠cie zobaczy jak to wygl康a bo
s na stronie firmy kt鏎a je wykona豉. Mo瞠cie to potraktowa jako reklam bo s super i jestem z nich bardzo zadowolony. Ka盥y kto przychodzi jest pod wra瞠niem. Kosztowa造 nie ma這 bo 17 tys z. Ale w koszcie ca貫j budowy to nie wiele a s w ko鎍u dominuj帷ym elementem wn皻rza i musia造 byc dobrze zrobione.

Gdybym mia inne wn皻rze moze wybra豚ym inne schody bo nie jestem bezkrytycznym fanem tylko kr璚onych. Po prostu akurat takie mi najbardziej pasowa造 w tym wn皻rzu.
Generalnie wydaje mi si 瞠 schody powinny by przede wszystkim dobrze wykonane i dobrane do ca這軼i. Je瞠li s g堯wn ozdob wn皻rza nie nale篡 oszcz璠za. A kwestia wygody to ju sprawa sk這nno軼i do kompromisu w豉軼icieli. Musz zdecydowa co jest wa積iejsze super wygoda czy troch mniejsza wygoda ale ich zdaniem lepszy wygl康.

My zdecydowali鄉y tak a nie inaczej bo ilo嗆 miejsca jakie zabieraj i wygl康 wygra造 z wygod. W projekcie by豉 zamkni皻a klatka schodowa ze schodami betonowymi z podestem. Na pewno by造by wygodniejsze ale wn皻rze ca趾owicie zmieni這by sw鎩 charakter.
  Odpowied z Cytatem
stare 06-18-2010, 10:47   #6
Wera_nika
Administrator

Domy郵nie
Schody kr璚ona to wspania豉 sprawa. Jeszcze niedawno ogl康a豉m si za mieszkaniem z antresol, tam w豉郾ie by造 pi瘯ne schody kr璚one. Ale z t kanap, wnoszeniem mebli itp. to musi by spory k這pot
stare 09-10-2010, 09:16   #7
Klamki-Drzwiowe
Member

Post闚: 49
Domy郵nie
Wydaje mi si,瞠 takie schody powinny by odpowiednio dopasowane do wystroju naszego domu. Mi osobi軼ie przeszkadza造 by kr璚one schody,wol prostsze rozwi您ania.
Klamki-Drzwiowe jest nieaktywny   Odpowied z Cytatem
stare 02-11-2011, 12:34   #8
jarilitmanen
Junior Member

Post闚: 6
Domy郵nie
Wpad貫m ostatnio na pomys 瞠by zaprojektowa ruchome
w moim mieszkaniu tylko si zastanawiam czy b璠zie to ekonomiczne
jarilitmanen jest nieaktywny   Odpowied z Cytatem
stare 04-29-2011, 12:19   #9
leftbrain
Junior Member

Post闚: 15
Domy郵nie
Dom pi皻rowy jest ta雟zy ogrzewaniu, a dodatkowo zajmuje mniejsz powierzchni dzia趾i ni jego parterowy odpowiednik. Ale to w豉郾ie tu zaczynaj si schody. Proste, zabiegowe, a mo瞠 kr璚one? Ze stopniami drewnianymi czy szklanymi? Wyb鏎 odpowiedniego typu, materia堯w i surowc闚 mo瞠 przyprawi o b鏊 g這wy.

Ju dawno odesz這 do lamusa stwierdzenie, 瞠 schody powinny po prostu by. Zwraca si uwag na estetyk, wygod, bezpiecze雟two, a tak瞠 ich harmonizowanie z reszt wn皻rza. Decyzja nie jest 豉twa, poniewa raz wybudowanych schod闚 nie da si zmieni tak 豉two, jak drzwi, mebli czy innych element闚 wyposa瞠nia wn皻rza. Co wi璚ej, ceny bardziej wyrafinowanych konstrukcji mog si璕a nawet kilkudziesi璚iu tysi璚y z這tych. W tej sytuacji ka盥a porada jest na wag z這ta.

Ju na etapie projektowania domu nale篡 uwzgl璠ni gabaryty oraz miejsce, w kt鏎ym planowane jest umieszczenie schod闚. W przypadku u篡wanego stosunkowo rzadko poddasza warto zdecydowa si na dyskretne schody strychowe. Z kolei schody do piwnicy wylewane s zwykle z betonu i ok豉dane glazur lub – rzadziej – drewnem.

Najwi瘯szy dylemat wi捫e si jednak z wyborem schod闚 陰cz帷ych cz瘰to u篡wane kondygnacje. Musi to by element dobrze przemy郵any; je瞠li decyzja ta zostanie podj皻a bez zastanowienia, po latach mo瞠 si okaza, 瞠 schody zamiast u豉twia komunikacj, stanowi trudno嗆 nie do pokonania – np. dla os鏏 starszych czy dzieci lub zwyczajnie nie pasuj do zmienionego, unowocze郾ionego wystroju wn皻rza.

Schody proste

Pierwszym rozwi您aniem, jakie mo積a wzi望 pod uwag, jest budowa schod闚 modu這wych. Konstrukcja sprawdza si w du篡ch pomieszczeniach i zach璚a wysok dba這軼i o ka盥y, nawet najdrobniejszy szczeg馧. Schody mog przybra form jednobiegow lub bardziej finezyjn w kszta販ie 逝ku, litery Z, S lub U, co pozwala na spor swobod w aran瘸cji wn皻rza. Schody jednobiegowe s zdecydowanie bezpieczniejsze, poniewa ich stopnie przybieraj kszta速 prostok徠a. Atrakcyjniejsze wizualnie s jednak schody zabiegowe, kt鏎ych stopnie s szersze od zewn徠rz a w篹sze od wewn徠rz. Dla osoby doros貫j pokonanie tych schod闚 nie powinno stanowi wi瘯szej trudno軼i, jednak na pewno to wersja mniej bezpieczna dla ma造ch dzieci i os鏏 starszych.

Schody kr璚one

W sytuacji, gdy pomieszczenie jest zbyt ma貫 na schody zabiegowe, warto rozwa篡 instalacj schod闚 kr璚onych. Zajmuj one zdecydowanie mniej miejsca, ale bardziej zwracaj na siebie uwag, zw豉szcza, je瞠li ich wyko鎍zenie jest dobrze przemy郵ane. Ich stopnie mog przybra kszta速 tr鎩k徠a, wycinka ko豉 lub trapezu. Na nic jednak zdadz si wyszukane materia造 i kunsztowne wyko鎍zenie, gdy po latach przyjdzie po takich schodach wnie嗆 nowy mebel do pokoju na wy窺zym poziomie. Samo chodzenie po konstrukcji kr璚onej wymaga wi瘯szej uwagi ni w przypadku schod闚 zabiegowych.

leftbrain jest nieaktywny   Odpowied z Cytatem
stare 06-17-2011, 10:24   #10
Majster
Member

Post闚: 49
Domy郵nie
Jestem zwolennikiem schod闚 prostych, gdy s one najwygodniejsze do wchodzenia. Niestety nie w ka盥ym domu mamy mo磧iwo嗆 zamontowania takich schod闚, bo zajmuj one du穎 miejsca. W takim przypadku zalecam zastosowanie schod闚 kr璚onych, s gorsze je郵i chodzi o wchodzenie do g鏎y, ale przynajmniej zaoszcz璠zimy troch m2.
Majster jest nieaktywny   Odpowied z Cytatem
Odpowiedz

Narz璠zia w徠ku
Wygl康

Skocz do forum

Podobne w徠ki
Temat Autor w徠ku Forum Odpowiedzi Ostatni post / autor
Schody z granitu Erniejw Reklama, opinia o firmach 2 02-11-2020 12:20
Schody w salonie Wera_nika Salon 10 01-08-2020 11:23
Schody drewniane - jakie drewno? fifol Zapytaj innych 11 06-27-2019 15:28

Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:33.