Wróć   forum, porady, projekty, pomysły > Piękny ogród > W ogrodzie


Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wyglądstare 05-06-2011, 09:07   #1 (permalink)
Wera_nika
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 994
Domyślnie Sosna Thunberga
W ogrodzie nie powinno zabraknąć iglaków. Jeśli jesteś miłośnikiem pięknych okazów zastanów się nad kupnem wyjątkowej Sosny Thunberga. Dotarła ona do nas z Japonii, gdzie jest niezwykle popularna i powszechnie uprawiana. Można ją spotkać w parkach, ogrodach. Co ciekawe, jest ona uprawiana i przycinana zgodnie z zasadami sztuki bonsai.


Piękne, duże, bo niekiedy nawet ponad 40-metrowe drzewa są oryginalnie kształtowane. Mają one grube, zwisające konary, których końcówki skierowane są ku górze. Kora Sosny Thunberga jest czarnoszara i pokrywa nierównomiernie pień. Młode pędy są koloru pomarańczowo-żółtego. Z czasem stają się szaroczarne.


Sosna ta ma ciemnozielone igły, które wyrastają z pochewki w liczbie dwóch. Są one delikatnie skręcone, odchylone nieco od siebie. Zazwyczaj mają one około 6-10 cm długości i 1,5-2mm szerokości.


Sosna Thunberga powinna zajmować w ogrodzie miejsce jasne, dobrze nasłonecznione. Zimą warto okryć jej korzenie (można zastosować kopczykowanie). Wymaga stale umiarkowanie wilgotnego podłoża. Od kwietnia do września powinno się ją także nawozić (co 3-4 tygodnie).


Można spotkać także miniaturowe odmiany owej sosny, które nadają się do trzymania i kształtowania ich na bonsai w warunkach domowych. Jak wiadomo sztuka ta jest dość trudna. Młode pędy mogą rosnąc do końca maja, później należy je krótko przyciąć. W tym miejscu pojawią się nowe przyrosty z krótszymi igłami. Sosnę Thunberga rozmnaża się z nasion.
Wera_nika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Skocz do forumCzasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:41.