Wróć   forum, porady, projekty, pomysły > Piękny ogród > W ogrodzie


Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wyglądstare 03-01-2010, 15:14   #1 (permalink)
Wera_nika
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 994
Domyślnie Glicynia wzbudzająca podziw
Glicynia zwana także wisterią to niezwykle piękne i oryginalne pnącze ogrodowe. W Polsce najczęściej spotyka się jest odmianę zwaną kwiecistą, która pochodzi z Japonii, gdzie dorasta nawet do 10 metrów. Jej siostra z Chin może być nawet dwa razy wyższa. Wszystko zależy od dobrej podpory oraz warunków atmosferycznych.

Glicynia stała się tak niezwykle popularna dzięki swoim długim kwiatostanom o fioletowej barwie. Coraz częściej spotkać można odmianę białą, która jednak nie jest już tak widowiskowa podczas kwitnienia. Najbardziej dekoracyjna jest natomiast czerwonofioletowa, bardzo rzadko spotykana w przydomowych ogródkach Polaków.

Chcąc jak najszybciej i najdłużej podziwiać kwitnącą glicynię powinniśmy po pierwsze kupić ją w sklepie ogrodniczym. Są one wówczas szczepione i od razu kwitną. Tutaj należy dodać, że oczywiście można glicynię wyhodować z nasiona, jednakże wówczas nie mamy co liczyć, że zakwitnie na drugi rok. Potrzeba jej na to zdecydowanie więcej czasu - średnio od 5-10 lat.

Po drugie musimy ją posadzić w miejscu nasłonecznionym, regularnie podlewać oraz nawozić. Co ważne trzeba zapewnić jej podporę, po której będzie mogła się piąć. Oczywiście należy tutaj zaznaczyć, że glicynię możemy także formować. Nie musi być ona puszczonym samopas pnączem. Przy umiejętnym cięciu może uzyskać formę krzewu lub drzewka.
Wera_nika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 12-06-2013, 15:30   #2 (permalink)
xvpaula
Junior Member
 
Zarejestrowany: Dec 2013
Postów: 3
Domyślnie
Podczas wakacji w Chorwacji też zakochałam się w tym krzewie. Pięknie wygląda, jakby winogrona ale kwiatowe! zebrałam sobie nasionka i wsadziłam do doniczek w domu. Po roku znalazłam w internecie nazwę tej rośliny, i chyba się skuszę kupić. Moje dzikusy nie rosną zbyt bujnie. Chyba szybciej urosną takie ze szkółki niż samosiejki. A jak wygląda ich pielęgnacja, są wymagające? Jaka gleba i miejsce najbardziej im odpowiada?
xvpaula jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Skocz do forumCzasy w strefie GMT +2. Teraz jest 01:42.