Wróć   forum, porady, projekty, pomysły > Twoje cztery kąty - dom, mieszkanie > Wykończenie domu, remont mieszkania > Malowanie


Odpowiedz
 
LinkBack Narzędzia wątku Wyglądstare 05-04-2009, 23:36   #1 (permalink)
Ola
Junior Member
 
Zarejestrowany: Apr 2009
Postów: 14
Post Nakładanie gładzi
Ażeby nasze ściany były idealnie białe i gładkie należy je pokryć gładzią gipsową. Zwyczajny tynk czy to cementowy czy cementowo-wapienny jest zbyt chropowaty i nie uzyskamy oczekiwanego efektu.

Czas potrzebny: około 3 dni na 50 m2

Przygotowanie:
Położenie gładzi nie jest trudne i wystarczy naprawdę niewiele czasu aby nabrać wprawy. Głądź ma to do siebie , że bardzo łatwo rozprowadza się po podłożu, zaś po jej zaschnięciu można jeszcze skorygować. Gładź możemy położyć w domu dopiero wtedy kiedy zostaną już zrobione wszelkie inne pracy tj. zamontowane okna, poprowadzone wszystkie przewody instalacyjne oraz położone podkłady podłogowe. Niestety trzeba się liczyć z tym , że gips to materiał brudzący , dlatego też zaleca się wyniesienie z pomieszczeń wszystkiego co możliwe, a to co zostało należałoby przykryć folią. Należy również zabezpieczyć okna folią malarska, oraz zdemontować gniazdka elektryczne zaś wystające z nich przewody zabezpieczyć taśmą izolacyjną
Trzeba ochronić wszystkie elementy metalowe (okleić taśmą, pomalować minią) – gips powoduje bowiem ich korozję.

Krok po kroku:


1.

Przed układaniem gładzi sprawdzamy stan podłoża: nie może być wilgotne, pylące się lub pokryte łuszczącą się farbą!!! Należy wszystko oczyścić , farbę zeskrobać a kurz zetrzeć.

2.

Musimy wygruntować ściany , w tym celu stosujemy preparat gruntujący. Poprawi on przyczepność gładzi oraz zapobiegnie pobieraniu wody ze świeżej masy gipsowej przez porowate podłoże.

3.

Należy przygotować profile narożnikowe w celu wzmocnienia narożników zewnętrznych. Przycinamy je na odpowiednią długość nożycami do blachy.

4.

Teraz czas wkleić narożniki.Każdy profil narożnikowy dopasowujemy na sucho do miejsca, w którym będzie przymocowany.

5.

Ażeby uzyskać jednolita, bez grudek masę należy ją wymieszać wiertarką z końcówką do mieszania.

6.

Do wiadra należy wlać odpowiednią ilość wody i dosypać gipsową mieszankę (około 1/4 wiaderka). Lepiej przygotować mniej masy i potem zrobić następną porcję (by nie zaczęła wiązać w wiaderku).

7.

Następnie trzeb nabrać trochę masy, nałożyć na packę i zrobić wzdłuż naroży placki. Nie mogą być za duże, bo będą się zsuwać ze ściany.

8.

Pozostało nam 15 minut na wklejenie narożników w placki, wyrównanie ich i wypoziomowanie.

9.

Po wklejeniu narożnika starannie rozprowadzamy nadmiar masy po jego powierzchni. Tam, gdzie masy jest zbyt mało, dobieramy z wiaderka.

10.

Kontrolujemy poziomnicą, czy kątowniki są wklejone idealnie w pionie.Jeżeli nie są idealnie w pionie , należy je poprawić zanim masa stwardnieje.

11.

Nakładamy gładź. Należy zacząć od sufitu od okna w kierunku drzwi. Pierwszą warstwę należy nanieść pacą długości 40 cm. Drugą warstwę nakładamy w kierunku prostopadłym do poprzedniej. Na koniec krótką pacą stalową nanosimy warstwę wyrównującą.

12.

Na ścianie gładź układa się podobnie jak na suficie, także trzema warstwami (jest to o wiele łatwiejsze i mniej męczące niż w przypadku sufitu). Masę nanosimy od dołu do góry i rozprowadzamy półkolistymi ruchami.


UWAGA!!!!!!

1. Nie poleca się układania gładzi w kuchniach,łazienkach i innych pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza. Gips źle znosi kontakt z wodą.

2. Gładzi nie powinno się układać na powierzchniach drewnianych, drewnopochodnych,metalowych lub plastikowych.

3. Opakowania z mieszanką gipsową trzeba przechowywać w suchym miejscu.

4. Jeśli stara farba nie chce zejść ze ściany,najpierw trzeba pomalować podłoże preparatem do usuwania starych powłok malarskich lub użyć specjalnego preparatu gruntującego poprawiającego przyczepność gładzi.

5. Gładzie można kłaść tylko na równych powierzchniach. Ściany nie powinny mieć większych odchyleń od pionu niż 2 mm.

6. Gładzi nie powinno się układać bezpośrednio na ścianach z betonu komórkowego, bo popęka. Lepiej najpierw wykończyć je tynkiem cementowo-wapiennym lub gipsowym.

7. Pierwszego dnia po położeniu gładzi lepiej powstrzymać się od intensywnego wietrzenia pomieszczeń. Później można to robić bez ograniczeń.
Ola jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-23-2010, 15:23   #2 (permalink)
OknoNaSwiat
Junior Member
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 19
Domyślnie
Oczywiście może i nakładanie gładzi nie jest trudne i można ja szybko położyć, ale trzeba się pilnować żeby zrobić to w miate prosto, bo nierówności będą bardzo widoczne. Moim zdaniem lepiej to robić powoli, a dokładnie, szczególnie jeżeli ktoś nie ma wprawy.
OknoNaSwiat jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 02-24-2010, 14:57   #3 (permalink)
Wera_nika
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 994
Domyślnie
Sama to mogłabym pomalować ściany, ale gładzi chyba bym się nie odważyła. Lepiej zaufać fachowcom, niż mieć później nierówności na ścianach.
Wera_nika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-17-2010, 13:39   #4 (permalink)
TKM
Junior Member
 
Zarejestrowany: Mar 2010
Postów: 15
Domyślnie
Szczerze mówiąc nigdy nie nakładałem gładzi jeżeli miałbym to robić to też zaufałbym fachowcom. Nie robiłbym tego sam,bez doświadczenia.
TKM jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-19-2010, 08:37   #5 (permalink)
Wera_nika
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 994
Domyślnie
Niestety zdarzają się i takie sytuacje kiedy sami położylibyśmy to lepiej niż 'fachowcy'...
Wera_nika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-12-2010, 12:40   #6 (permalink)
kamikaze
Junior Member
 
Zarejestrowany: May 2010
Postów: 1
Domyślnie
Ja miałam remont biura. Fachowcy niby ok, ale zniszczyli mi nowe meble biurowe. Warszawa jest pełna partaczy.
kamikaze jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 05-12-2010, 14:11   #7 (permalink)
Wera_nika
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 994
Domyślnie
No niestety- zdarza się wszędzie, nie tylko w Warszawie
Wera_nika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 09-10-2010, 09:13   #8 (permalink)
Klamki-Drzwiowe
Member
 
Zarejestrowany: Sep 2010
Postów: 49
Domyślnie
Dokładnie tak,tacy "fachowcy" mogą znaleźć się praktycznie wszędzie,dlatego dobrze jest poczytać opinie na temat danej firmy,zanim zdecydujemy się skorzystać z ich usług.
Klamki-Drzwiowe jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 01-24-2011, 15:14   #9 (permalink)
walus72
Junior Member
 
Zarejestrowany: Jan 2011
Postów: 5
Domyślnie
A jak wiadomo dobrzy fachowcy to się cenią i pieniążków nie biorą na zaliczki, bo je mają tak samo jak zapełnione terminy.
Żeby znaleźć dobrą firmę, to trzeba zasięgnąć języka wśród znajomych , rodziny. Jeśli Oni będą nam polecać fachowca to nie trzeba się oglądać, tylko zamawiać termin i czekać.
walus72 jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
stare 04-01-2011, 16:11   #10 (permalink)
patryk.rucinski.strazak
Senior Member
 
Zarejestrowany: Apr 2011
Postów: 255
Smile gotowa gładź szpachlowa
najgorszym problemem przy nakłądaniu gładzi jest podobno pylenie. zaczynam niedługo remont mieszkania i nie chce zeby bylo cale w bialym pyle jak miasteczko na Alasce. Słyszałem o gotowych gładziach szpachlowych, które nie pylą...co o tym sadzicie? mozecie polecic mi jakas konkretna?
patryk.rucinski.strazak jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Skocz do forumCzasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:00.