View Single Poststare 04-08-2010, 11:04   #1 (permalink)
Wera_nika
Administrator
 
Zarejestrowany: Feb 2010
Postów: 994
Domyślnie Bezpieczny pokój dziecka
Każdy rodzic chce, by dziecko czuło się w swoim pokoju bezpiecznie. By tak było to przede wszystkim sami rodzice muszą zadbać o bezpieczeństwo pociechy. Wszystko zależy od dobrego ulokowania mebli w pokoju. Nie dziwi to, że pociechy są zazwyczaj bardzo ruchliwe, lubią się bawić, ganiać po pokoju, skakać po łóżku. Stąd przede wszystkim meble w ich pokoju powinny być solidnie wykonane, dobrze przymocowane. Nigdy nie można być pewnym do końca, co naszemu dziecku przyjdzie do głowy podczas kiedy my będziemy na przykład przygotowywać smaczny obiad.

Niestety jest tak, że maluchy nie zdają sobie sprawy z czyhających na nie niebezpieczeństw. Na wierchu nie powinny znajdować się nigdy żadne ostre przedmioty. Warto zabezpieczyć też wszystkie kanty, o które dziecko mogłoby się uderzyć czy skaleczyć. Ponadto w pokojach szczególnie małych dzieci nie należy trzymać zdjęć w szklanych oprawach, antyramy na ścianach też nie są wskazane. Nad samym łóżkiem pociechy też nie należy nic zawieszać, nawet półki, która mogłaby się w nocy oberwać. Nawet jeśli nie zrobiłaby krzywdy dziecku, z pewnością by je niepotrzebne wystraszyła.

Innym istotnym elementem każdego pokoju dziecięcego jest dywan, który też powinien być stosowanie zabezpieczony. Nie powinien się ślizgać. Przesuwający się dywan może stwarzać duże niebezpieczeństwo.

Zadbać należy także o dobre zabezpieczenie kontaktów. Jest to niezbędne szczególnie przy małych dzieciach, które ciekawe świata mogą chcieć sprawdzić wszelkie zakamarki w pokoju. W sklepach dostępne są specjalne, plastikowe zaślepki na kontakty elektryczne.

Warto także przy aranżacji pokoju dziecięcego pomyśleć o odpowiednim oświetleniu, które nie powinno znajdować się w zasięgu ręki pociechy. Oczywiście nie wspomnę już o zabezpieczeniach oknie (bardzo ważne szczególnie jeśli mieszka się na wyższych piętrach), by nie mogło same ich otworzyć.

Wybierając zabawki też powinniśmy mieć na względzie bezpieczeństwo naszego ukochanego dziecka. Małe części niestety niezwykle często lądują w buzi, uszach, nosie - co jest często przyczyną wizyt na ostrym dyżurze w szpitalu.

Należy pamiętać, że wypadki się zdarzają, jednakże zawsze można starać się, by ich uniknąć, zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.
Wera_nika jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem